5 wskazówek dla pracowników na etacie, które pozwolą osiągnąć sukces

5 wskazówek dla pracowników na etacie, które pozwolą osiągnąć sukces


Praca na etacie to duże wyzwanie dla każdego ambitnego pracownika z wysokimi kwalifikacjami. Z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa (okres wypowiedzenia, podstawa wynagrodzenia, urlop i inne świadczenia), z drugiej — jest irytująca (praca na etacie po 8h dziennie, świadomość, że dostajesz tylko część tego, co wypracujesz dla firmy). Jeśli dodatkowo polityka firmy nie jest przejrzysta i klarowna w tym obszarze, zwyczajnie nie wiesz, gdzie tak naprawdę jesteś — pod czy nad magiczną „kreską” rentowności.

 

Nie bądź pieskiem z kiwającą głową
Bądź szczęśliwy, gdy zbliża się godzina „0”
Wizualizuj i dbaj o motywację
To normalne, że nie wszyscy będą Cię lubić
Bądź śmiały

 

Na szczęście, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców, zmienia się to na lepsze. Coraz częściej w swoich firmach realizują oni tzw. Turkusowy model zarządzania , w którym pracownik wie, jakie przychody, koszty i zyski generuje firma. Pomaga to w budowie zgranego zespołu i realizacji ustalonych celów sprzedażowych, szczególnie kiedy przedsiębiorca oczekuje od pracowników lojalności i zaangażowania, kiedy pojawiają się problemy.

Nigdy jednak samodzielnie nie prowadziłam firmy, bezpiecznie zakładam więc, że są to trudne decyzje i każda firma rządzi się swoimi prawami, mając wypracowane własne rozwiązania. Jak zatem przetrwać w pracy na etacie i nie zwariować, będąc pracownikiem dużej, międzynarodowej firmy, ale i polskiego przedsiębiorstwa czy startupu?

 

Nie bądź pieskiem z kiwającą głową

piesek prl z kiwającą głową

To gadżet, do którego wracamy z sentymentem. Zawładnął on sercami Polaków w latach 80. i stał się jednym z symboli PRL-u.

Dla mnie to synonim zachowania, które ma służyć przetrwaniu w firmie. Łatwiej zawsze zgodzić się z tym, co mówi szef, koledzy czy pracownicy. Jeśli faktycznie się z nimi nie zgadzasz, ale chcesz przetrwać trudniejszy okres, jest to bezpieczna postawa, która nie zwróci na Ciebie wzroku przełożonych.

Pamiętaj tylko, że jeśli wyłącznie przytakujesz w rytm, nie wyrażasz własnego zdania, to później nie narzekaj i nie stawiaj się w roli eksperta, który zrobiłby coś inaczej. Chyba że jesteś wiecznym malkontentem, a przy tym czujesz, że nie tylko Ty masz takie poczucie, ale Twój pogląd podzielają inni członkowie zespołu.

Z kolei, jeśli nabierzesz już odwagi, wyczekaj na najbardziej odpowiedni moment i dopiero wówczas przedstaw swoje racje. Każdy ma lepsze i gorsze dni. Jeśli chcesz przekonać kogoś do swojego pomysłu lub wyrazić swoje zdanie, zrób to subtelnie, ze spokojem i w momencie, kiedy w zespole panuje dobra, miła atmosfera. Pamiętaj, że niekiedy lepiej nic nie powiedzieć, aniżeli tylko skinąć głową, co oznacza aprobatę danego pomysłu, gdyż w dłuższej perspektywie czasu to niezdrowe.

 

Bądź szczęśliwy, gdy zbliża się godzina „0”

 

Jeśli kończysz pracę lub zbliża się weekend, a Ty nie jesteś niezadowolony, musisz się nad tym zastanowić. Pracoholizm to uzależnienie, które musisz rozumieć jako coś niezdrowego i odchylenie od normy.

Jako istota ludzka masz też inne potrzeby i nie możesz żyć tylko pracą. Potrzebujesz jej do celów egzystencjalnych, aby się wyżywić, edukować, wypoczywać, utrzymać rodzinę, czy zyskać pewien status społeczny. Traktuj pracę jako środek, który prowadzi do celu, ale niech ona nie będzie celem samym w sobie.

Jeśli praca na etacie pochłania Cię w nadmiarze, może to wynikać z dwóch powodów — masz za dużo obowiązków albo w sposób nieefektywny zarządzasz swoim czasem w pracy. Dlatego zastanów się, jakie narzędzia pomogą Ci ją usprawnić. Ja regularnie każdego dnia korzystam na przykład z programu Click UP. Dzięki temu wiesz, co masz zrobić i rejestrujesz czas pracy każdego zadania. Dokładnie wiesz, ile czasu pochłaniają kolejne obowiązki zawodowe, z czego należy zrezygnować i co zoptymalizować, aby pracować efektywniej.

Co więcej, jeśli dojdziesz do wniosku, że masz za dużo obowiązków, argumentem w Twoich rękach, który możesz przedstawić przełożonemu, będzie gotowy raport. Być może poskutkuje to rozszerzeniem zespołu lub nawet osobistym asystentem.

Praca na etacie. Wizualizuj i dbaj o motywację

 

Pamiętasz Willa Smitha w filmie „W pogoni za szczęściem”, kiedy spotyka on na ulicy nieznajomego z wypasioną bryką?

Smith potrafił wyobrazić siebie w tym samochodzie i dużym biurze, dzięki czemu uwierzył i obrał cel, na czym zyskała jego motywacja — jeden z najważniejszych czynników w drodze do zawodowego sukcesu. Więcej o tym jak motywować pracowników przeczytasz w artykule „Jak motywować pracownika sprzedaży?”.

Z pewnością są tu czytelnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Wielu z nich wcześniej podpatrywało swoich szefów, aż w końcu podjęło decyzję o starcie z własną firmą. Jeśli jesteś takim przedsiębiorcą i nawet nie osiągnąłeś tego, co sobie zakładałeś, zebrane doświadczenie będzie bezcenne i zbuduje nie tylko Ciebie, ale da również dobry przykład innym.

Porównam to do dziecka, które uczy się chodzić. Zanim osiągnie sukces i pewnie stanie na nogi, wcześniej zaliczy wiele upadków, a niewykluczone, że nawet nabije sobie kilka siniaków. Dorosłość wygląda nieco inaczej, odbiera nam całkiem niesprawiedliwie prawo do pomyłek i porażek, zamykając nas w pewnym komfortowym pudełku na jakimś tam etapie życia. Jeśli nie chcesz, nie musisz z niego wychodzić. To również akceptowalne, ale doceń, że ktoś się na to zdecydował.

Zamiast podcinać skrzydła, opatruj rany i idź naprzód. Podobnie jest w pracy, gdzie tworzy się pewna społeczność. Najważniejsze, aby dobrze czuć się w zespole i odnaleźć w nim swoje miejsce.

 

To normalne, że nie wszyscy będą Cię lubić

gdy ktoś cię nie lubi

Jeśli pracujesz w firmie, która zatrudnia się więcej niż kilka osób, jest dużo potencjalnych relacji do nawiązania, ale i zepsucia. Nie ważne jak bardzo będziesz się starał, zawsze znajdzie się ktoś, z kim będziesz mieć chłodne relacje. Raz winny jest charakter, innym razem to wynik rywalizacji i zagrożenia związanego z utratą pracy, konkurencją do awansu itp.

Musisz pamiętać, że niektórzy mogą Ci źle życzyć tylko dlatego, że będziesz osiągać sukces w pracy. Świadczy to zazwyczaj o niedojrzałości emocjonalnej, jest przykre, ale jednocześnie całkiem normalne i spotykane w każdej firmie.

Zgodnie z obowiązującymi trendami, zespół dobiera się tak, aby był on dobrze zgrany. Jeśli jednak pracujesz z kimś ramię w ramię i mimo upływu czasu nie ma między Wami chemii, zmień pracę lub przynajmniej przenieś się do innego działu. W pracy spędzasz kilkadziesiąt godzin tygodniowo, a więc nie warto karmić się negatywnymi emocjami. Zwłaszcza że często problemy w pracy, nie dają spokoju również w relacjach rodzinnych i towarzyskich.

Jeśli kierujesz się szlachetnymi wartościami i masz obrany cel, nie utożsamiaj się z niechlubną łatką, którą ktoś Tobie nakleja. Rób swoje, a w przyszłości, kiedy takie osoby dojrzeją emocjonalnie i zobaczą w Tobie dobrego partnera do pracy, zmienią zdanie.

 

Bądź śmiały

 

„Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię” – Johann Wolfgang Goethe.

śmiałość w pracy

Zawarłam tu kilka kwestii, które są ważne z mojego punktu widzenia, jeśli mówimy o pracy w firmie. Ten kto mnie poznał, wie, że śmiałości do działania nie można mi odmówić. To ona bardzo pomogła mi dojść do miejsca, w którym dzisiaj jestem zawodowo jak i prywatnie. labGAN to pierwsza firma i marka, którą buduję od podstaw. Moje strefa komfortu nigdy nie poszerzała się w tak zawrotnym tempie. Gdyby nie śmiałość nie odważyłabym się nawet uwierzyć, że może mi się udać.

Pisząc ten artykuł bazowałam głownie na swoim doświadczeniu. Pamiętaj jednak, że poza tym, co tutaj przeczytałeś, szukaj własnej drogi. Szukaj sposobów, aby budować swoje miejsce w firmie, własną markę i utrzymywać dobre relacje z innymi członami zespołu. Praca na etacie, wcale nie musi Cię ograniczać.

Tak na koniec: nigdy nie pal za sobą mostów. Jeśli nawet żegnasz się z pracodawcą i kolegami z pracy, zawsze rób to w miłej, przyjaznej atmosferze. Nigdy nie wiesz, czy w przyszłości Wasze drogi ponownie się nie połączą.

Zapraszam na mój profil na LinkedIn, tam poznasz mnie bliżej, przeczytasz moje artykuły i dowiesz się z jakimi wyzwaniami aktualnie się mierze „na etacie” :).

Chcę poznać Cię bliżej

O autorze
Avatar Elżbieta Ochlik
Blisko 15 letnie doświadczenie w sprzedaży telefonicznej i bezpośredniej. Ostatnie lata to intensywna współpraca z zespołami IT w zakresie tworzenia cyfrowych narzędzi , które pomagają zespołom sprzedaży osiągać lepsze wyniki.

Zostaw komentarz