Czy tani program lojalnościowy B2B może być efektywny? W OFFENSIS miażdżymy główne koszty!

Czy tani program lojalnościowy B2B może być efektywny? W OFFENSIS miażdżymy główne koszty!

Programy lojalnościowe do niedawna były zarezerwowane tylko dla firm z bogatym budżetem marketingowym. Na wybranie nagrody w praktyce mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, ale teraz się to zmieniło. OFFENSIS to tani program lojalnościowy B2B, który zrównuje wszystkich użytkowników i oferuje atrakcyjny system premiowania przez e-bony.

B2B OFFENSIS powstał jako autorski pomysł zespołu liderów i handlowców marki K2. Sprawdź, jak to możliwe, że tani program lojalnościowy B2B może być tak efektywny.

  1. Koszty uruchomienia programu lojalnościowego.
  2. Koszty stworzenia i utrzymania angażującego katalogu nagród.
  3. Koszty dystrybucji tradycyjnych nagród rzeczowych.
  4. Koszty organizacyjne programu.
  5. Podsumowanie.

 

Koszty uruchomienia programu lojalnościowego

koszty uruchomienia programu lojalnościowego B2B

Koszt uruchomienia programu lojalnościowego B2B jest różny w zależności od wybranej opcji np. z aplikacją mobilną czy bez, dodatkowe moduły np. CMS, wysyłka SMS, integracje, import/eksport danych, obsługa wydań POS itd. Jednak sercem mechanizmu jest strona WWW, gdzie użytkownik może dokonywać rejestracji, logowania i wymiany punktów na nagrody.

Swój sukces lub porażkę każdy program lojalnościowy zawdzięcza zasadom premiowania i nagradzania uczestników, co jest ściśle związane z poziomem ich zaangażowania. Zawsze ideą jest przyznawanie punktów za zakupy i ich wymiana na nagrody. Oczywiście wszystko powinno być oparte o klarowny i zrozumiały regulamin, który musi być zaakceptowany przez uczestników. To jednak proces dość prosty i szybki, zwłaszcza dla firm, które współpracują z kancelariami adwokackimi.

W pierwszym etapie koszty programów lojalnościowych to więc: mechanizm ze stroną WWW i stworzenie regulaminu. Im więcej funkcjonalności i modułów w programie, tym mechanizm jest droższy, stąd mogą występować dość duże odchylenia i różnice.

Na pewno ważna jest transparentność umowy, którą podpisujemy jako zleceniodawca takiego działania marketingowego. Musimy też zwrócić uwagę na elastyczność w zakresie zwiększania czy zmniejszania funkcjonalności programu lojalnościowego co jest istotne z punktu jego dalszego rozwoju i kosztów.

Na tym etapie możemy sporo zaoszczędzić lub stracić na niepotrzebnych czy mało przydatnych funkcjach. W OFFENSIS płacisz jednorazową niską opłatę instalacyjną z licencją na program, a dodatkowo opłatę abonamentową w zależności od wybranych funkcjonalności. W ten sposób sam decydujesz, z jakich funkcjonalności skorzystasz. Najprościej zacząć od prostych i tanich funkcji, które w przyszłości możesz rozszerzyć dzięki modułowej budowie całego mechanizmu w zależności od potrzeb.

 

Koszty stworzenia i utrzymania angażującego katalogu nagród

Kolejnym punktem na liście budżetu programu lojalnościowego jest katalog nagród. Najważniejsze, aby były one atrakcyjne i angażowały uczestników programu, co przełoży się na wzrost sprzedaży w sklepach.

Kluczowe jest poznanie grupy docelowej i ustalenie liczby nagród, które będą dla nich ciekawymi benefitami. Nagrody muszą być również aktualne względem zmieniającej się technologii i dynamicznego rozwoju (np. sprzętów AGD i RTV). Te wszystkie zabiegi pochłaniają czas i pieniądze, a niestety nigdy nie otrzymamy gwarancji czy trafimy w gusta naszych uczestników.

Katalog nagród powinien być więc możliwie jak najbardziej elastyczny i obarczony jak najmniejszym ryzykiem. Takim jest katalog e-bonów w programie lojalnościowym OFFENSIS. Wystarczy, że na okres próbny wybierzesz dostawcę:

,kolejno nominały (od 25 zł do 3 000zł) w minimalnych ilościach, za które uczestnik wygodnie kupi dosłownie „to, co chce” na platformach internetowych czy sklepach stacjonarnych.

Następnie obserwujesz poziom zaangażowania uczestników, najchętniej wybieranych dostawców i nominały, po czym decydujesz, czym chcesz zasilić katalog nagród dla sprzedaży premiowej swoich klientów. W OFFENSIS nie wymagamy od Ciebie żadnych deklaracji, zamawiasz co chcesz, kiedy chcesz i w dowolnych ilościach, a uczestnik cieszy się wygodą i swobodą wyboru praktycznie dowolnej nagrody.

 

Koszty dystrybucji tradycyjnych nagród rzeczowych

Wartość samych nagród to tylko część opłat, z jakimi musisz się liczyć. Poza tym muszą one jeszcze dotrzeć do klienta, a wcześniej być magazynowane, opakowane i wysłane. Jak pokazuje poniższy diagram, koszty tych procesów dla nagrody rzeczowej o wartości 100 zł kosztują  nawet dodatkowe 42 zł.

wysokie koszty nagród rzeczowych

Oczywiście nagrody w tej formie mają swoje zalety. Na przykład przez taśmy czy opakowania z logo marki możemy wzmocnić jej wizerunek. Niestety, z drugiej strony musimy pamiętać o przypadkach, kiedy nagroda dotrze do beneficjenta jako uszkodzona lub nie będzie tą, którą zamówił. Wówczas marka będzie kojarzona negatywnie i mało profesjonalnie. Wprawdzie każdy błąd możemy naprawić, na przykład wysyłając inną nagrodę, ale rodzi to kolejne koszty programów lojalnościowych.

Przy tych kosztach OFFENSIS to naprawdę tani program lojalnościowy B2B. Płacisz tutaj tylko za prowizję rzędu od kilku do kilkunastu procent. O prawidłowy przebieg całego zamówienia i dystrybucji zadba Dostawca, który uwierz mi obsługując nawet miliony klientów miesięcznie, wiec w jaki sposób rozwiązać każdy problem i obsłużyć klienta na profesjonalnym i wysokim poziomie.

 

Koszty organizacyjne programu

koszty organizacyjne programu lojalnościowego b2b

Tani program lojalnościowy B2B powinien charakteryzować się jak najmniejszymi kosztami prowadzenia. To drugi pod względem wysokości wydatek obok katalogu nagród. Wiąże się to m.in. z następującymi procesami:

  • Rejestracja i dokumentacja. Często rejestracja w systemie wymaga podpisania umowy w formie papierowej. Wydłuża to procedurę, a dodatkowo zmusza do przechowywania wielu dokumentów, które są dodatkowym kosztem.
  • Promocja programu lojalnościowego. Dodatkowe koszty generują np. wysyłka zaproszeń do programu, ulotki, katalogi, wizyty handlowców i inne działania marketingowe, aby zareklamować program wśród klientów.
  • Naliczanie punktów za zakupy uczestnikom. Najczęściej zajmuje się tym dedykowana osoba w firmie lub na zlecenie organizatora tzw. Opiekun Projektu. Zbiera ona raporty od dystrybutorów dotyczące zakupów w danym okresie, łączy w całość i przelicza. To koszty rzędu przynajmniej kilkuset złotych miesięcznie.
  • Utrzymanie infolinii i formularza kontaktowego. Jeśli jako organizator zajmujesz się dystrybucją nagród rzeczowych, konieczna jest infolinia kontaktowa lub przynajmniej formularz. Tak, do dodatkowe koszty programów lojalnościowych.
  • Aktualizacja strony WWW programu lojalnościowego B2B. Banery, artykuły i inne aktualności. Wszystko na stronie internetowej programu musi być aktualne i schludnie przedstawione, na starcie pojawi sie potrzeba pracy z copywriterem czy grafikiem.

Oczywiście nie da się wyeliminować wszystkich wyżej wymienionych kosztów. Przez tani program lojalnościowy B2B można je jednak zminimalizować, np.:

rejestracja uczestników online

wyłącznie poprzez dedykowaną stronę WWW programu (brak kosztów przechowywania i produkcji dokumentów);

promocja programu online

 w kanałach Social Media (Facebook, Linkedin), na stronie internetowej marki, blogu, stronach WWW pośredników to prosta i szybka forma reklamy. Nie zapominaj o umieszczeniu adresu strony programu lojalnościowego w stopce każdego pracownika, a nawet dodatkowej grafice na opakowaniach produktów czy kartonów zachęcającej do rejestracji;

samodzielne przyznawanie punktów

 ostatecznych uczestnika lub wgrywania ich i automatycznego przeliczania z raportów sprzedaży od dystrybutora, wraz z mapowaniem indeksów produktów, jeżeli te są inne niż Twoje w raporcie danej hurtowni;

bezobsługowa dystrybucja nagród

wcześniej wspomniane e bony, których kody na zakupy uczestnik może natychmiast po złażeniu zamówienia wykorzystać (zminimalizowanie reklamacji i kosztów utrzymania infolinii czy formularzy kontaktowych poprzez delegowanie roli dostawcy nagród sprawdzonym platformom i sklepom);

wygodny i prosty w obsłudze CMS

do samodzielnej publikacji banerów i artykułów, wraz z możliwością zaplanowania ich na przyszłość daje swobodę działania i obniża koszty aktualizacji strony WWW programu. Gotowe szablony banerów i grafiki w darmowych programach typu Canva przyspieszą i usprawnią cały proces.

 

Podsumowanie

Pamiętaj, że zasada Pareto mówi, iż 20 proc. klientów generuje 80 proc. przychodów. Stąd najczęściej dbamy tylko o 2 na 10 klientów, po macoszemu traktując całą resztę i potencjał wzrostu sprzedaży w ich obrębie.

Zastanów się, co możesz zaoferować sprawiedliwie wszystkim Twoim klientom, aby odnotować ponadprzeciętny wzrost sprzedaży i nie stracić ich zaangażowania. Jak sprawić, aby obie grupy (klienci o dużych obrotach i małych) miały wyrównane szanse, a różnice w traktowaniu nie były pretekstem do negatywnego postrzegania marki?. 

Naszą odpowiedzią i propozycją jest tani program lojalnościowy B2B OFFENSIS z którym,  przy relatywnie niskich kosztach, zaangażujesz obie grupy do wzrostu sprzedaży, jednocześnie  wesprzesz rozmowy handlowe jak i pracę Twojego zespołu zarówno w terenie jak i online.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Zapraszamy Cię na niezobowiązującą prezentację, podczas której poznasz bliżej tani program lojalnościowy B2B OFFENSIS. Zrozumiesz, że z nim sprzedaż premiowa jest o wiele prostsza.

TAK, CHCĘ SIĘ SPOTKAĆ

O autorze
Avatar Elżbieta Ochlik
Blisko 15 letnie doświadczenie w sprzedaży telefonicznej i bezpośredniej. Ostatnie lata to intensywna współpraca z zespołami IT w zakresie tworzenia cyfrowych narzędzi , które pomagają zespołom sprzedaży osiągać lepsze wyniki.

Zostaw komentarz