Kopiowanie w biznesie– gotowe pomysły na rozwój firmy bez utraty tożsamości marki

Kopiowanie w biznesie– gotowe pomysły na rozwój firmy bez utraty tożsamości marki

Z kopiowaniem rozwiązań i zachowań biznesowych spotykamy się w momencie, kiedy nie wiemy jak postąpić, nie mamy czasu, czy środków aby tworzyć autorskie rozwiązania. Wbrew pozorom, kopiowanie w biznesie dobrych, gotowych rozwiązań nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie – podpatrywanie innych pozwala znaleźć optymalny model dla rozwoju firmy lub zespołu bez utraty tak ważnego elementu jak tożsamość marki.

Jak w praktyce wygląda kopiowanie w biznesie? W jaki sposób znaleźć model biznesowy, który pozwoli rozwijać firmę bez utraty tożsamości marki? To wszystko w poniższym artykule.

 1. Tożsamość marki, a jej wizerunek.
 2. Dlaczego warto budować tożsamość marki?
 3. Co łączy człowieka pierwotnego ze współczesnym?
 4. Kopiowanie jako sposób na rozwój firmy.
 5. Co można kopiować w biznesie?
 6. Jak kopiować mechanizmy, aby nie stracić tożsamości marki?

 

Tożsamość marki, a jej wizerunek

tożsamość marki a wizerunek

Jeśli interesuje Cię rozwój firmy, pamiętaj o tożsamości marki. To na jej podstawie podejmowane są decyzje biznesowe i kształtuje się wizerunek. Tożsamość brandu ma więc wpływ na decyzje podejmowane przez konsumenta, od których zależy sprzedaż, a więc i powodzenie celów biznesowych.

Przez tożsamość marki (ang. brand identity) rozumiemy sposób, w jaki firma chce być postrzegana przez konsumentów. Wskazuje ona korzyści, jakie marka może zapewnić jednostkom, a także argumenty przemawiające za zakupem jej produktów. Im bardziej potrafi wyróżnić się na tle innych, tym szybciej i łatwiej ją dostrzec.

Tożsamość marki to więc działania powiązane lub prowadzone przez firmę, za których pośrednictwem określane są jej wartości, strategie i cele, np.:

 • symbole,
 • komunikacja na linii firma-klient,
 • serwis sprzedażowy i posprzedażowy,
 • zachowania pracowników.

Nie należy jednak mylić tożsamości z wizerunkiem, który jest obrazem marki wytworzonym przez klienta. Tymczasem tożsamość to obraz docelowy, do którego dąży firma. Wysyła ona komunikaty różnie odbierane przez klientów, które wpływają na wizerunek firmy. Należy jednak pamiętać, że tożsamość jest głównym narzędziem tworzenia wizerunku i musi być z nim spójna.

 

Dlaczego warto budować tożsamość marki?

 

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest tożsamość Twojej marki, musisz znać odpowiedzi na pytania:

„Kim jesteśmy?”,

„Jakie są nasze wartości?”,

„Co jest dla nas najważniejsze?”,

„Po co i dla kogo istniejemy?”,

„Czym wyróżniamy się na tle konkurencji?”.

Koniecznie musisz też wiedzieć, dlaczego budowanie tożsamości marki jest takie ważne.

Po pierwsze, tożsamość uprości proces zakupowy

Budując tożsamość marki, możesz skrócić proces zakupowy. Niezależnie od branży rynek jest dziś pełen produktów. Budowa tożsamości pozwala przyspieszyć decyzję zakupową klienta, który wie, z jakim produktem ma do czynienia i czego może po nim oczekiwać.

Po drugie, tożsamość wpłynie na wzrost wartości marki

Każda marka ma swoją wymierną wartość. Silny brand zapewnia wyższe zyski, stabilizację, łatwiejszą promocję i zadowolenie klientów. Inwestycja w budowanie tożsamości marki i działania marketingowe pozwala osiągnąć duży zwrot.

Po trzecie, silną markę o wiele łatwiej się sprzedaje

Jak piszemy TUTAJ, pracownicy szukają produktów i marek, które łatwo się sprzedają. Lojalność klientów dzięki konkretnym działaniom jest nieoceniona i pozwala osiągać wysokie zyski ze sprzedaży bez potrzeby intensywnych działań promocyjnych.

 

Co łączy człowieka pierwotnego ze współczesnym?

tożsamość człowieka pierwotnego

Wbrew temu, co się może wydawać, kopiowanie w biznesie nie jest czymś niewłaściwym. Wręcz przeciwnie – jest to jedna z najefektywniejszych metod rozwoju firmy.

Czy wiedziałeś, że do dzisiaj istnieją ludy pierwotne zamieszkujące m.in. obszary Oceanii, gdzie przedmioty z ziemi podnosi się dużym palcem u nogi? Jak to możliwe, przy dzisiejszym poziomie rozwoju?

Margaret Mead – amerykańska antropolożka kulturowa, zgłębiała temat rozwoju człowieka i budowania jego tożsamości. Wyróżniła trzy typy kultur, gdzie to właśnie naśladowanie ma ogromne znaczenie na rozwój i kształtowanie się tożsamości człowieka, tj.:

 • Kultura postfiguratywna – inaczej tradycyjna, gdzie młodsze pokolenie uczy się od rodziców i dziadków. Kopiując ich działania i uznając je za jedyne właściwe, dominująca w kulturach pierwotnych (wspomniany sposób podnoszenia przedmiotów z ziemi).
 • Kultura kofiguratywna – charakterystyczna dla stadiów rozwojowych społeczeństw nowoczesnych i przemysłowych. Istotna drogę rozwoju człowieka stanowi przyjmowanie zachowania swoich rówieśników, a wzorce pokolenia starszego nie są już niezastąpione.
 • Kultura prefiguratywna – tzw. kultura zagadkowych dzieci, współczesna. Kiedy starsze pokolenie uczy się od młodych, gdyż dotychczas wypracowane rozwiązania nie są skuteczne, a rozwój posuwa się w ekspresowym tempie.

Piszemy o tym dlatego, że między tożsamością marki i człowieka występują niewielkie różnice. Również sposób kształtowania i posługiwania się tożsamością brandu zmieniał się w przeszłości, zmienia się dziś i będzie zmieniał się w przyszłości. Zmiany te były, są i będą analogiczne do zmieniających się kultur społecznych i oferowanych przez nie możliwości. Nadążanie za nimi będzie zawsze wyzwaniem dla każdej firmy, która chce się rozwijać, a kopiowanie będzie zawsze jedną z możliwych i bezpieczniejszych dróg tego rozwoju.

Kopiowanie ma więc duże znaczenie w życiu zarówno człowieka jak i firmy, niewątpliwie ta metoda jest w pewnym sensie wspólny mianownikiem rozwoju człowieka pierwotnego i współczesnego. To nas zależy czy kopiujemy to co nam znane, czy mamy śmiałość i wychodzimy próbując czegoś innego, nowego.

 

Kopiowanie jako sposób na rozwój firmy

rozwój firmy

Kontynuując wątek ludów pierwotnych, pamiętajmy jednak, że  różni nas od nich wiedza i świadomość zmieniającego się świata oraz paradoksalnie nieznanej nam przyszłości. To w  pewnym sensie daje nam prawo myśleć inaczej niż nasi dziadkowie czy rodzice. Pozwala naśladować nie tylko naszych rówieśników, ale i młodszych od siebie, aby nadążać nad tempem zmian, czy to sfery prywatnej czy życia zawodowego.

Obecnie znajdujemy się w miejscu, gdzie wielokulturowość i globalizacja otworzyły dla wielu firm drzwi na skuteczne rozwiązania biznesowe i marketingowe wielkich korporacji zza Oceanu czy z Europy. Na forum publicznym eksperci dzielą się swoimi doświadczeniami (blogi, webinary, książki, eventy). Dzięki Internetowi ta wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Często jest również darmowa, dzięki czemu jej kopiowanie nie stanowi większego problemu.

Warto zauważyć, że dziś powodzenie w biznesie nie kojarzy się już z doświadczonymi, starszymi mężczyznami, którzy za wszelką cenę chcą zachować dla siebie tajemnice swojego sukcesu. Jak łatwo sprawdzić, na liście najbogatszych Forbesa coraz częściej pojawiają się młodzi ludzie. To wielka zmiana w świecie biznesu. Młodzi, energiczni biznesmeni mają gotowe i sprawdzone sposoby na prowadzenie i rozwój firmy praktycznie w każdej branży. Chętnie się nimi dzielą, a nawet współpracują, widząc w tym nie zagrożenie, ale szansę przetrwania na globalnym i zmieniającym się rynku.

Świetnym przykładem sprzedaży takiej wiedzy jest książka pt. „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera”, której autorami są Osterwalder Alexander i Yves Pigneur. Dowiesz się z niej na przykład, co łączy ze sobą Apple i Lego, czyli na pierwszy rzut oka dwie zupełnie różne firmy. Może nie od razu zbudujesz dzięki tej wiedzy globalna markę, ale zobaczysz, że prowadzenie biznesu to w pewnym sensie układanka, w której każdy element jest ważny i się przenika, a nic nie jest z przypadku.

 

Co można kopiować w biznesie?

 

Żyjemy w czasach, kiedy możemy, a wręcz powinniśmy robić i działać multikanałowo na wielu płaszczyznach, korzystając ze wzorców i praktyk najlepszych firm. Kopiowanie w biznesie zapewnia firmom elastyczność i stały rozwój, co jest ważne zwłaszcza w niepewnych i szybko zmieniających się warunkach (np. Covid 19).

Możemy nawet pójść krok dalej i stwierdzić, że elastyczność i szybkość podejmowania decyzji decydują o tym, czy firma przetrwa kryzys.

Kapitalnym przykładem kopiowania rozwiązań biznesowych w ostatnich czasach jest boom na sklepy internetowe. Dotychczas średnio przybywało ich w Polsce ok. 1-2 tys. rocznie, tymczasem już w I półroczu 2020 r. pojawiło się aż 3,4 tys. nowych sklepów WWW.

Kanał, który dotychczas był popularny przede wszystkim wśród największych firm, nagle okazał się jedynym możliwym źródłem dochodu małych biznesów czy sklepów z różnych branż. Należy więc zadać sobie pytanie, czy każdy z ich właścicieli siedział z programistą i grafikiem, opracowując kolejne elementy sklepu WWW i mechanizmy działania takiej strony?

Oczywiście, że nie. Najczęściej sklepy powstały przy użyciu gotowych, skopiowanych platform ze sprawdzonymi mechanizmami, które wystarczyło spersonalizować i uzupełnić swoimi produktami. Dzięki temu sklep mógł zacząć działać w ciągu zaledwie kilku dni.

Kopiować można więc praktycznie wszystko, o ile nie narusza to praw autorskich. Najlepiej już na początku wykreśl więc nazwy, symbole, zdjęcia, oprogramowania, teksty itd.

Natomiast bez problemu możesz kopiować w biznesie sprawdzone praktyki i mechanizmy najlepszych firm, a wśród nich:

 • mechanizmy pozyskiwania i utrzymania klientów,
 • mechanizmy sprzedaży i dystrybucji,
 • marketingowe narzędzia do komunikacji,
 • narzędzia dla pracowników i sprzedawców,
 • modele biznesowe.

 

Tożsamość marki – jak kopiować mechanizmy, aby jej nie stracić?

mechanizmy

Skoro wiesz już, co możesz skopiować, pozostaje zrobić to dobrze, aby działania te przełożyły się na rozwój firmy. Jednocześnie nie może ona stracić swojej tożsamości, która pozwala wyróżnić się na rynku. Dlatego skorzystaj z poniższych wskazówek:

Kopiuj tylko sprawdzone rozwiązania

Praktycznie wszystko możesz dziś zmierzyć i określić w liczbach. Nie bój się więc pytać o statystyki. Możesz też skontaktować się z firmami, które korzystają z danego rozwiązania (np. rozmowa z pracownikiem danej firmy). Wiele firm sprzedających gotowe rozwiązania (np. IT), udostępnia takie kontakty. Jeśli nawet jest inaczej, znajdziesz je w odpowiednich zakładkach np. „Opinie”. „Referencje”.

Korzystaj z wersji demo

Wiele programów jest dziś dostępnych w wersji demo. Jeśli to możliwe, korzystaj z szansy i przetestuj dany mechanizm. Zaprezentujesz w ten sposób swój pomysł zespołowi, osobom decyzyjnym czy zarządowi. Sam okres testowy pomoże podjąć trafną decyzję co do przydatności oprogramowania w firmie.

Nie bój się kopiować rozwiązań z innych branż

Nie musisz korzystać wyłącznie z rozwiązań wykorzystywanych przez firmy z Twojej branży. Podpatruj i ucz się od marek w innych gałęziach gospodarki. Zastosowanie odpowiednich praktyk z innych biznesów pomoże wyróżnić markę na rynku w zgodzie z jej tożsamością.

Zachowaj spójność wizualną

Zadbaj o właściwą kolorystykę, szatę graficzną strony WWW czy w kanałach social mediach. Ważny jest też właściwy logotyp, nazwa firmy, a nawet ubiór czy kolor samochodu przedstawiciela handlowego. Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a więc ma to znaczenie dla identyfikacji marki.

Kopiuj rozwiązania, które przyniosą marce realne korzyści

Jako przedsiębiorca na pewno znasz preferencje swojego klienta. Zaproponuj mu więc coś, co jest znane i czemu szybko zaufa. Nie korzystaj więc z aplikacji mobilnych, jeżeli Twoja grupa docelowa z nich nie korzysta itp. Z kolei w przypadku narzędzi dla pracowników postaw na cięcie kosztów przy jednoczesnym przyspieszeniu i upraszczaniu procesów w firmie.

Personalizuj treści dla swoich odbiorców

Niezależnie od tego, czy to treści na blogu lub stronie WWW, kampanie e-mail lub SMS, skrypty rozmowy czy wizyty, a może hasła i kampanie reklamowe, zawsze kieruj je do swoich odbiorców w sposób zrozumiały i jasny. Nie stosuj skrótów oraz niezrozumiałych określeń i zwrotów. Pamiętaj, że ułatwisz w ten sposób komunikację, ale i właściwy odbiór tożsamości marki.

Mierz działania i reaguj

Praktycznie wszystkie działania możesz zmierzyć przez określenie KPI. Sprawdzisz w ten sposób, czy idziesz w dobrą stronę. Rozwiązania w postaci gotowych mechanizmów najczęściej sprzedawane są w modelu subskrypcyjnym lub licencyjnym i cechują się niskimi kosztami wdrożenia. Dzięki temu możesz z nich zrezygnować bez ponoszenia dużych strat.

Pozostaje nam życzyć powodzenia i śmiałości w kopiowaniu rozwiązań biznesowych. Z pewnością to jeden z szybszych i efektywniejszych sposobów na rozwój firmy

 

Sprawdź, jak dzięki programowi lojalnościowemu OFFENSIS rozwinęła się sprzedaż detaliczna marki K2 – branża motoryzacyjna. Jeśli masz ochotę skopiować to rozwiązanie, wypełnij poniższy formularz.

WYPEŁNIJ

O autorze
Avatar Elżbieta Ochlik
Blisko 15 letnie doświadczenie w sprzedaży telefonicznej i bezpośredniej. Ostatnie lata to intensywna współpraca z zespołami IT w zakresie tworzenia cyfrowych narzędzi , które pomagają zespołom sprzedaży osiągać lepsze wyniki.

Zostaw komentarz