Praca przedstawiciela handlowego vs koszty

Praca przedstawiciela handlowego vs koszty

Praca przedstawiciela handlowego generuje różne koszty po stronie pracodawcy.  Są one zależne od formy jaką ona przyjmuje.

Bezpośrednie wizyty, kontakt telefoniczny, e mailowy czy praca on line to jedne z głównych kanałów komunikacji przedstawiciela handlowego.

 

Bezpośrednie wizyty w terenie

 

Są jednym z najpopularniejszych do tej pory sposobów komunikacji i sprzedaży. Dzięki bezpośredniej wizycie szybciej buduje się relacja z klientem i jego zaufanie wobec marki. Jedak godziny spędzone za kierownicą zawsze będą niewspółmierne do tych spędzonych na samych wizytach.

W związku z tym niejednokrotnie widzimy firmowe auta na trasie nawet do późnego wieczoru. Niewątpliwie ilość odwiedzonych klientów przekłada się wprost proporcjonalnie do wielkości sprzedaży stąd późne powroty do domu, każdego kto chce sprzedać więcej. Za pośrednictwem wizyt jesteśmy w stanie obsłużyć ok 250 klientów na miesiąc.

 

Sprzedaż z biura przedstawiciela handlowego

 

Najczęściej występuje, kiedy nie mamy lub nie potrzebujemy zespołu w terenie. Niejednokrotnie taka osoba wspiera prace zespołu sprzedażowego uzupełniając obsługę klientów, których w ciągu miesiąca nie jest w stanie odwiedzić tradycyjny przedstawiciel handlowy. Jej rola może ograniczyć się do umawiania spotkań czy poszukiwania nowych klientów podczas gdy przedstawiciel w terenie finalizuje sprzedaż.

Model tej pracy opiera sie głównie na kontakcie telefonicznym i e mailowym. Najczęściej nazywamy taki zespół handlowy zespołem Call Center. O tym jak go założyć pisałam w artykule „Jak założyć Call Center w 7 krokach?”.

O ile nie posiadamy firmowego telefonu komórkowego nasze praca kończy się zazwyczaj w wyznaczonych godzinach. Jesteśmy w stanie obsłużyć nawet 1 500 klientów miesięcznie. Tracimy czas na dojazdy do biura, co w porównaniu z godzinami spędzonymi za kierownicą przy tradycyjnych wizytach stanowi zazwyczaj niewielki odsetek czasu.

 

Sprzedaż z domu

 

Stała się najpopularniejszą w ostatnim czasie formą sprzedaży. Głownie za sprawą obostrzeń wprowadzonych dobie pandemii COVID-19. Niewątpliwie światowa globalizacja, cyfryzacja, łatwość w przemieszczaniu się i komunikacji czy chcemy czy nie będzie przed firmami handlowymi stawiała tego typu wyzwania.

Jest to najtańsza forma sprzedaży dla pracodawcy – zwalnia m.in z obowiązku posiadania biura czy budynku, a te generują niebagatelne koszty. Elektroniczna forma kontaktu , prezentacje on line, elektroniczne dokumenty w porównaniu chociażby z papierowym katalogiem produktów to zdecydowanie niższe koszty.

Nawiązanie relacji z klientem staja się niewątpliwie znacznie trudniejsze w porównaniu do wizyt bezpośrednich. Nie jest jednak niemożliwe co udowodniło wiele firm generując lub osiągając założone sobie cele sprzedażowe w tym jakże niekorzystnym dla nas czasie. Wsparcie narzędzi cyfrowych, rosnący wzrost popularności kanału on line w sektorze B2B sprzyja ten formie pracy. Podobnie jak z biura jesteśmy w stanie skontaktować się z ponad tysiącem klientów na miesiąc.

Dojazd do biura, nawet jeżeli zajmuje nam 1 h dziennie, w skali miesiąca to już 21 h, w kali roku to już 21 dni……….dodatkowego urlopu na zregenerowanie sił, czas dla siebie, rodziny itd- BEZCENNE.

 

 

Niewątpliwie każda forma pracy przedstawiciela handlowego niesie za sobą korzyści zarówno po stronie samego pracownika jak i pracodawcy.

 

Elastyczność i dostosowywanie się do szybko zmieniających się warunków panujących na rynku będzie z pewnością kompetencją przyszłości.  Dodajmy – każdego przedsiębiorstwa jak i pracownika z osobna. Warto więc próbować każdego z modelu, wdrażać go, nawet łącząc oraz optymalizować. Dzięki temu zespół sprzedaży będzie przygotowany w każdej chwili i dostosuje się do rzeczywistości, która niestety staje sie coraz bardziej nieprzewidywalna w biznesie.

 

Poniżej krótkie zestawienie jakie koszty GENERUJĄ poszczególne modele sprzedaży.

 

POBIERZ W PDF

 

Koszty pracy przedstawiciela handlowego

Zobacz jak narzędzie OFFENSIS wspiera pracę przedstawicieli handlowych i zespołu sprzedażowego tutaj.

O autorze
Avatar Elżbieta Ochlik
Blisko 15 letnie doświadczenie w sprzedaży telefonicznej i bezpośredniej. Ostatnie lata to intensywna współpraca z zespołami IT w zakresie tworzenia cyfrowych narzędzi , które pomagają zespołom sprzedaży osiągać lepsze wyniki.

Zostaw komentarz